NÁMĚTY
Všechny níže uvedené rady a nápady jsou bez záruky. Často také nepocházejí ode mne. Je to prostě jen snaha podělit se o řešení výzev, které jsem potkal, bez nároku na bezchybnost a úplnost.
ZIMNÍ KRMENÍ
Romney v zimě krmíme senem tak, aby mohly zkrmit, kolik chtějí. Základní způsob je poskytnutím přístupu k celému balíku sena. V některých chovech se balík dokonce rozkuluje, aby se ovce mohly krmit přirozeně ze země. Tyto způsoby ovšem vedou k poměrně velkým ztrátám krmiva, protože ovce seno roztahají, pošlapou a znečistí.
V malých chovech lze doporučit umístění balíku do krmné klece (nejlépe se šikmými příčlemi) - omezí se roztahávání sena, a zamezí ovcím po něm dupat. Pro větší stáda je toto řešení ale poměrně drahé.
Suché roky a vysoká cena sena mě přiměly více přemýšlet a experimentovat. Postupně jsem začal používat sestavování balíků (používám 140-150 cm) po pěti kusech do válce (plochami k sobě). Válec pak obestavím z obou delších stran třemi plotovými díly manipulační ohrady. Čela válce ohradím polovinou krmného kruhu, ke kterému drátem připojím "stěny" z plotů. S využitím dílů manipulační ohrady tak můžu sestavit několik krmných klecí a předložit najednou i desítky balíků. Přitom nepotřebuji mnoho drahého vybavení navíc.
Postupně jsem přišel na to, že výhodnější je, pokud plotové díly nejsou tolik husté. Když jsem později potřeboval doplnit díly pro manipulaci, nechal jsem si plotové díly udělat s většími rozestupy - mají o jednu vodorovnou příčku méně. To zlepšuje přístup bahnic k senu.
Ať už využíváme jakékoliv klece, je důležité dobře odhadnout počet krmných míst, aby se bahnice najedly bez velkého tlačení. Poslední měsíc až dva před bahněním ale raději krmím bez klecí, abych si byl jistý, že se bahnice snadno dostanou ke krmení, které v té době potřebují mnohem častěji s ohledem na vývoj plodů.
(02-2023)